«Затверджено»
________________/___________
Бурдакова Дарина Ігорівна,
студентка групи УР 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету
Керівник від бази практики:
Кулик Н. О.
Керівник від кафедри:
Мельник Т. В.
11 листопада 2013 року
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема уроку: Дієприслівник як особлива форма дієслова
Соціокультурна тема: Книги – ключ до знань
Урок проведено 11.11. 2013 року у 7-А класі, гімназія №24
Мета: Ознайомити учнів з дієприслівником як особливою формою дієслова;
формувати вміння й навички розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль;
розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу;
виховувати почуття поваги до книги, бережливе ставлення до неї, викликати інтерес до читання.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Підручник: Бондаренко Н. В., Ярмолюк А. В. Українська мова 7 клас [підручник]. – К.: Освіта, 2007. – 256 с.
Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
|
Евристична бесіда;
-Пояснення вчителя;
Робота з підручником.
|
Методи формування мовних умінь і навичок
|
Метод вправ: тренувальні,творчі; самостійні,усні, письмові; з коментуванням
|
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
|
Постановка проблемних питань;
складання речень;
|
Методи та прийоми контролю ЗУН
|
словникова робота
|
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
|
- «Мікрофон»;
- проблемне питання;
|
Унаочнення та засоби навчання:
Роздавальний матеріал – картки із завданням, таблиця на дошці.
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й прийоми навчання
|
Форми організації
| ||||||||
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хвилини)
| ||||||||||
Привітання, настрій на роботу
|
Слово вчителя
|
Вітання з учителем
| ||||||||
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (3 хвилин)
| ||||||||||
Підготовка до сприйняття
|
Слово вчителя
|
Слухання вчителя
| ||||||||
Оголошення теми
|
Слово вчителя
| |||||||||
Запис у зошит
|
Запис
|
Запис теми
| ||||||||
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (10 хвилин)
| ||||||||||
Пояснення правил
|
Слово вчителя
|
Сприйняття
| ||||||||
Формування навичок
|
Тренувальні вправи
|
Письмова робота
| ||||||||
Перевірка знань
|
Словникова робота
|
Письмовий навчальний контроль знань
| ||||||||
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ(15 хвилин)
| ||||||||||
1. Робота з текстом «Книга – невичерпне джерело знань»
| ||||||||||
Дотекстове завдання
|
Слово вчителя
|
Фронтально
| ||||||||
1.2. Текстові завдання
| ||||||||||
Читання тексту вчителем
|
Виразне читання
|
Фронтальна робота
| ||||||||
Перевірка первинного сприйняття
|
Бесіда за замістом
|
Участь у бесіді
| ||||||||
1.3.Післятекстові завдання
| ||||||||||
Робота з виділеними реченнями
|
Евристична бесіда
|
Робота з реченнями
| ||||||||
2.Запам’ятовування матеріалу (3 хвилин)
| ||||||||||
Опрацювання теорії
|
Робота з книгою
|
Формулювання правила
| ||||||||
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ (13 хвилин)
| ||||||||||
Тренувальні вправи
| ||||||||||
Пошукова робота
|
Вибіркова вправа
|
Виконання, з коментуванням
| ||||||||
Творча робота
«Склади речення»
|
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
|
Виконання, письмово, самостійно
| ||||||||
Розбір речення
|
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
|
Робота біля дошки
| ||||||||
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ( 3 хвилини)
| ||||||||||
Повідомлення домашнього завдання
Оцінювання
|
Запис
Комунікативна вправа
|
Вираження власних почуттів,вражень;
Запис
| ||||||||
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання (слово вчителя)
– Встали рівненько. Доброго ранку шановні учні. Дуже рада всіх вас бачити! Сьогодні на уроці ми розпочинаємо нову тему, тому сподіваюсь що всі будуть уважні, активні та старанні! Успіхів нам!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя
– У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Сьогодні ми вирушимо в пізнавальну мандрівку у дивовижну країну Дієприслівниковію. Українці на згадку про дім беруть з собою в дорогу обереги – символи, талісмани, які допомагають у тяжку хвилину. Нашим талісманом сьогодні буде книга.
Отже, записали у зошитах число, класна робота, тема уроку.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Пояснення вчителя, робота за посібниками (повторення орфограм)
– Для того щоб нам з упевненістю пройти всі зупинки нашої подорожі, давайте згадаємо деякі правила. Подивіться на таблицю (на дошці).
ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
– Сьогоднішня мандрівка буде присвячена книзі, адже вона відіграє величезну роль у нашому житті. Книга є невичерпним джерелом знань, мудрий супутник нашого життя. Книга дає нам поняття про вічні цінності: життя, любов, родину, добро тощо. Книга виховує нас, прищеплює нам почуття прекрасного.
Давайте зупинимося докладніше про роль книги у нашому житті. Слухаємо уважно текст (стор. 76)
1. Перша зупинка нашої подорожі «Культурознавча».
Бесіда за змістом
Чи сподобався вам текст?
Яка основна думка?
Яку роль відіграє книга у житті людини? Що означає книга для вас?
2. Наступна зупинка – «Дослідницька».
а) Робота з виділеними реченнями, евристична бесіда
Прочитайте речення з виділеними словами у тексті, знайдіть дієслова. Які з цих дієслів означають основну дію, а які додаткову?
Слова, які називають додаткову дію предмета, належать до особливої форми дієслова, яка називається дієприслівником.
Як ви гадаєте, що означає назва цієї особливої форми дієслова? Спільні ознаки з якими частинами мови має дієприслівник?
б) Робота з книгою.
Інструктаж:
1. Подивіться на питання та спробуйте відповісти на них. Вам допоможе підручник (стр…);
2. Сформулюйте коротку, чітку відповідь для запису на дошці;
3. Від кожної групи один учень на дошці запише результат (відповідь);
4. У вас є 4 хвилини на виконання завдання
– А тепер, давайте об’єднаємо всі ваші відповіді в одну таблицю та спробуємо сформулювати правило: «що таке дієприслівник?»
1. Робота з підручником.
Впр. 165 (усно).
Впр. 125 (усно).
2. Робота з таблицею.
Систематизуюча таблиця «Дієприслівник»
Слово вчителя
Що означає?
На які питання відповідає?
|
Спільні ознаки
| |
з дієсловом
|
з прислівником
| |
Додаткову дію або стан
Що роблячи?
Що зробивши?
|
Утворюється від дієслів;
Бувають доконаного і недоконаного виду.
|
Не змінюються;
У реченні є обставиною.
|
Дієприслівник — незмінна форма дієслова, яка означає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? Що зробивши?
Дієприслівник зберігає вид того дієслова, від якого його утворено: стрибаючи, озираючись (що роблячи?) — недоконаний вид; побачивши, умившись (що зробивши?) — доконаний вид.
3. Практичні завдання.
1) Записати речення, виділити дієприслівники.
Життя — це терниста нива: не пройдеш, ноги не вколовши. Скінчивши діло, гуляй сміло. Лінивий сидячи спить, лежачи робить. Ледачий, ївши, гріється, а робивши, мерзне. (Народна творчість)
2) Утворити від поданих дієслів дієприслівники доконаного й недоконаного виду, записати.
Тримати, колихати, обдумати, зітхати, відпочивати, запам’ятати, створити, дати, розчесати, обговорювати.
4. Робота з підручником.
Впр. 170 (письмово).
Впр. 127 (письмово).
Впр. 131 (письмово).
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
3. Зупинка «Пошукова».
Тренувальні вправи
Фронтальна робота, вибіркова вправа
1) Прочитайте прислів’я на дошці, знайдіть дієприслівники, випишіть і підкресліть їх однією лінією, поставте до них питання і визначте їх вид.
Не працюючи, ситий не будеш. Не сіявши, не пожнеш. Не даючи слова, кріпись, а давши, держись. Не нагнувшись, гриба не знайдеш.
4. Зупинка «Синтаксична».
Робота біля дошки
Підкресліть головні і другорядні члени речення. Знайдіть дієприслівник, визначте його вид.
Зробіть висновок, якими членами речення виступають дієприслівники.
Річка, звиваючись, губилася в зелених шатах і завмирала.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія діяльності
Повідомлення домашнього завдання
Підручник, п. 15 (вивчити теоретичний матеріал). Підручник, вправа 172 (письмово).
Оцінювання
Слово вчителя.
ХІД УРОКУ
Етап уроку.
Методи й прийоми.
|
Зміст діяльності вчителя
|
Зміст діяльності учнів
|
І. Організація класу
- Привітання
|
Вчитель: Доброго дня. Мене звати Дарина Ігорівна, сьогодні я проведу у вас урок. Усі підготувались до уроку?
|
Учні вітаються з учителем
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми та мети уроку
|
Вчитель: Тема нашого з вами сьогодні уроку звучить так: «Дієприслівник як особлива форма дієслова ».
Вчитель: Яка ж мета перед нами постає? Що маємо повторити? Чого маємо навчитися?
|
Учні розгортають зошити і записують число, вид роботи і тему уроку.
Дізнатися більше про дієслово та прислівник – про дієприслівник.
|
ІІІ. Актуалізація знань
1. Робота з текстом
- читання тексту;
- бесіда за прочитаним;
2. Слово вчителя
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота з підручником
- метод тренувальних вправ
V. Формування умінь і навичок учнів
|
Вчитель: Давайте виконаємо вправу 166. Прочитаємо текст уголос.
Опрацюємо слова у рамці.
Вчитель:
Про що йдеться у тексті?
Які мислителі висловлювали своє ставлення, думки про «книгу»?
Тож, яка головна думка цього тексту?
Вчитель: Що спільного між дієсловом та дієприслівником?
За допомогою яких форм образуються дієприслівники? Які закінчення мають?
На яке питання відповідає?
Яка ще частина мови відповідає на це питання?
Вчитель: До якої частини мови належать виділені слова?
На що вони вказують? Опрацюйте теоретичні відомості.
Прочитаємо правила.
Вчитель: Тепер розглянемо таблицю на стор. 76.
Вчитель: Закріпим це правило. Прочитайте завдання до вправи 170.
Вчитель: Спишіть речення, замінюючи питання дієприслівниками із залежними словами.
Вчитель: Читаємо перше рачення.
Який дієприслівник знайшли?
Вчитель: Далі…
Вчитель: У третьому речені?
Вчитель: Далі читаємо.
Вчитель: Далі….
Вчитель: Шосте речення: «… бабуся змогла прочитати листа».
Вчитель: перевіряємо.
Вчитель: Прочитаємо нове для нас правило.
Вчитель: Виконаємо вправу 173. Прочитаємо завдання (ланцюжком).
Вчитель: Інший учень виходить і записує два речення біля дошки.
Вчитель: Та останні речення допишемо. Хто хоче до дошки?
Добре, молодці.
Вчитель: Прочитаємо нижче правило та закріпимо матеріал.
Вчитель: Тепер на сторінці 78. Є правило, яке допоможе вам у дома.
Вчитель: Отже, ми навчилися визначати у мовлені дієприслівники.
|
Діти читають уголос
- читає учитель + переклад;
Учениця відповідає на запитання
- Учень відповідає.
Учениця читає:
Учні слухають і допомагають вчителеві пояснювати правило.
Відповідає учень.
Учень читає, а інші уважно слідкують.
- відповідають (4 учневі).
Учень читає:
- Спишіть речення…
Один учень відповідає, потім – інший.
Діти письмово виконують вправу із вчителем (біля дошки один учень, інші пишуть у зошитах; потім після третього речення виходить інший учень до дошки).
Читають по черзі двоє учневі.
Читають та розбирають із вчителем.
Один учень відповідає, потім – інший.
Відповідають й пишуть.
Читає один учень уголос.
Слухають.
|
V. Підведення підсумків уроку
|
Вчитель: Ми попрацювали з вами над творенням дієприслівників. А зараз згадаємо, що пройшли сьогодні, які правила опрацювали.
Вчитель: Отже, згадаємо, на що вказують дієприслівники?
Які дієприслівники належать до доконаного виду, а якідо недоконаного?
На що вказують означальні займенники?
Які займенники належать до означальних?
Вчитель: Отже, ми з вами сьогодні встигли все зробити. Сподіваюсь, що із домашнім завданням ви впораєтесь.
|
Слухають вчителя.
- на належність предмета особі;
- цей, той, такий, стільки;
- на ознаки;
- сам (самий), весь (увесь), усякий, кожний (кожен), жоден, інший.
Слухають вчителя, роблять самостійно висновки уроку.
|
VII. Оголошення
домашнього завдання
|
Вчитель: Розгорніть ваші щоденники, запишіть домашнє завдання: с. 78, впр. 172.
|
Діти відкривають щоденники і записують домашнє завдання.
|
ДОДАТОК А
Оформлення дошки (записи на дошці)
Одинадцяте листопада
Класна робота
Дієприслівник як особлива форма дієслова
|
Домашнє завдання: Впр. 172.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий