суббота, 30 ноября 2013 г.

«Затверджено»

________________/___________
                                                                                 Бурдакова Дарина Ігорівна,
                                                                                 студентка групи УР 5
                                                                                 Севастопольського міського  
                                                                                 гуманітарного університету
                                                                                 Керівник від бази практики:     
                                                                                 Кулик Н. О.
Керівник від кафедри:
Мельник Т. В.

                                                                   14 листопада 2013 року
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема уроку: Дієприслівниковий зворот. Не з дієприслівниками
Соціокультурна тема:  Рідна природа
Урок проведено  14.11. 2013 року  у  7-А  класі,  гімназія №24
Мета: ознайомити учнів з правилами написання не з дієприслівниками, формувати уміння правильно писати не з дієприслівниками;
розвивати усне й писемне мовлення;
виховувати в учнів повагу до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Підручник: Бондаренко Н. В., Ярмолюк А. В. Українська мова 7 клас [підручник]. – К.: Освіта, 2007. – 256 с.
Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
Евристична бесіда;
-Пояснення вчителя;
Робота з підручником.
Методи формування мовних умінь і                                                                 навичок
 Метод вправ: тренувальні,творчі; самостійні,усні, письмові; з коментуванням
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
Постановка проблемних питань;
складання речень;
Методи та прийоми контролю ЗУН
        словникова робота
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
-  проблемне питання;


Унаочнення та засоби навчання: 
  Роздавальний матеріал – таблиця на дошці, підручник, роздавальний матеріал, картка для індивідуальної роботи.

СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

Етап уроку, складові
Методи й прийоми навчання


Форми організації

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  (1 хвилини)
Привітання, настрій на роботу
Слово вчителя
Вітання з учителем

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.  ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (3 хвилин)
Підготовка до сприйняття
Слово вчителя

Слухання вчителя
Оголошення теми
Слово вчителя
Запис у зошит
Запис
Запис теми
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (10 хвилин)
Пояснення правил
Слово вчителя
Сприйняття
Формування навичок
Тренувальні вправи
Письмова робота
Перевірка знань
Словникова робота
Письмовий навчальний контроль знань
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ(15 хвилин)
1. Робота з текстом «Книга – невичерпне джерело знань»
Дотекстове завдання
Слово вчителя
Фронтально
1.2. Текстові завдання
Читання тексту вчителем
Виразне читання
Фронтальна робота
Перевірка первинного сприйняття
Бесіда за замістом
Участь у бесіді
1.3.Післятекстові завдання
Робота з виділеними реченнями
Евристична бесіда
Робота з реченнями
2.Запам’ятовування матеріалу (3 хвилин)
Опрацювання теорії
Робота з книгою
Формулювання правила
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ (13 хвилин)
Тренувальні вправи
     Пошукова робота
Вибіркова вправа
Виконання, з коментуванням
       Творча робота
«Склади речення»
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
Виконання, письмово, самостійно
       Розбір речення
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
Робота біля дошки
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ( 3 хвилини)
Повідомлення домашнього завдання
Оцінювання
Запис
Комунікативна вправа
Вираження власних почуттів,вражень;
Запис





















          СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організація класу на роботу (1хв.)
ІІ. Актуалізація  опорних знань (3 хв.)
o   Мотиваційне слово вчителя
o   Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу (15 хв.)
o   Опрацювання статті (запитання)
o   Вивчення нових теоретичних термінів
o   Мотивація для прочитання повісті
      ІV. Рефлексія ( 14 хв.)
           1.Робота з текстом
             1.1. Текстові завдання
             1.2.Післятекстові завдання
           2.Запам’ятовування матеріалу
       V. Формування умінь і навичок учнів (10 хв.)
o  Бесіда за прочитаним
  VІ. Домашнє завдання (2 хв.)
o  Повідомлення домашнього завдання
o  Оцінювання
                         













                                           ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Робота з карткою (біля дошки).

Картка
Записати речення, розкриваючи дужки, вставити пропу-
щені букви.
Ніщо (не)підносит..ся вище правди. (Народна твор-
чість)
В чужому оці і порошинку бачить, а в своєму і сучка
(не)добачає. (Народна творчість)
Не слід (не)хтувати розумною порадою. (В. Сухомлинський)


3. Бесіда.
— Що називається дієсловом?
— Які види дієслів ви знаєте?
— На які питання відповідають дієслова доконаного і недо-
конаного видів?
— Як пишеться не з дієсловами?
II. Оголошенн я теми та мети уроку
III. М отивація навчанн я школярів
IV. Сприйнятт я й засвоєнн я учнями навчального матеріалу
1. Колективна робота.
Розглянути написані на дошці речення.
Він жив, не підносячись над буденністю. (О. Гончар)
Дідусь, недобачаючи дрібного тексту, змушений був узяти
окуляри. (О. Довженко)
Нехтуючи багатовіковим досвідом пращурів, люди знева-
жають природу. (З газети)
— Назвіть дієприслівники в даних реченнях.
— Що спільного у них з дієсловами із речень картки?
— Що спільного в написанні не з дієсловами і дієприслів-
никами?
— Який можна зробити висновок щодо написання не
з дієприслівниками?
2. Слово вчителя.
Не з дієприслівниками пишеться окремо: не огорнувши, не
тримаючи.
Не з дієприслівниками пишеться разом:
а) коли дієприслівник не вживається без не (неволячи);
б) коли є префікс недо-, який указий на неповноту дії (недочуваючи).
Не може писатися разом або окремо з дієприслівниками
залежно від їхнього значення:
нездужаючи (хворіючи)
непокоячись (хвилюючись)
нестямившись (втративши самовладання)
неславлячи (ганьблячи)
не здужавши (не змігши)
не покоячись (не спочиваючи)
не стямившись (не прийшовши до тями)
не славлячи (не прославляючи)
3. Вибірковий і творчий диктант.
Із зачитаного тексту виписати у стовпчик дієслова з не і утворити від них дієприслівники. Пояснити написання не з дієприслівниками.
Не смійтесь над старістю і старими людьми; про старість треба говорити тільки з повагою.
Не заходьте в суперечку з шанованими і дорослими людьми, особливо зі старшими.
Не виявляйте незадоволення тим, що у вас немає якоїсь речі.
Не допускайте, щоб мама давала вам те, чого не бере собі.
Не робіть того, що осуджують старші.
Не залишайте старшу рідну людину одинокою.
Не збирайтеся в дорогу, не спитавши дозволу і поради
у старших. Не сідайте до столу, не запросивши старшого.
(В. Сухомлинський)
4. Робота з прислів’ями.
Продовжити прислів’я і пояснити написання вжитих у них
дієприслівників. (Друга половина прислів’я для допомоги написана на дошці.)
(Не)терши, (не)м’явши ... (не їсти калача.)
Ранком (не)зробивши ... (ввечері не догониш.)
(Не)трудившись ... (не знайдеш щастя.)
Життя — не терниста нива ... (не пройдеш, ноги
(не)вколовши.)
(Не)ївши, (не)пивши ... (скачи ошалівши.)
5. Р обота з підручником.
[1] Впр. 179 (завдання І — письмово, завдання ІІ — усно).
[2] Впр. 136, 137 (письмово).
6. Творче завдання.
Замінити словосполучення фразеологічними зворотами
з дієприслівниками. Пояснити написання не з дієприслівниками.
Дивитися пильно — (не відриваючи очей).
Трудитися старанно — (не покладаючи рук).
Зробити щось, не виявивши свого почуття — (бровою не моргнувши). Перебивати, не давати можливості висловити свою думку — (не даючи слова сказати).Жити, не втрачаючи надії — (не вішаючи голови). Перевантажити роботою — (не даючи і вгору глянути).
V. Закріпл енн я вивченого матеріалу
1. Бесіда.
— Коли не з дієприслівниками пишеться окремо?
— Коли не з дієприслівниками пишеться разом?
2. Словниковий диктант.
Нездужаючи, не турбуючись, неволячи, недодивившись,
ненавидячи, не думаючи, не слухаючи, не побачивши, недої-
даючи, не відпочивши, недослухавши, не здивувавшись, не
маючи, невгаваючи, не прийшовши.
VI. Домашнє завданн я
Повторити теоретичний матеріал уроку.
§ 16, впр. 182 (письмово).





ХІД  УРОКУ
Етап уроку.
Методи й прийоми.


        Зміст діяльності вчителя

 Зміст діяльності учнів



       І. Організація класу
           -   Привітання



Вчитель: Доброго дня. Мене звати Дарина Ігорівна, сьогодні я проведу у вас урок. Усі підготувались до уроку?
  


Учні вітаються з учителем





ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми та мети уроку






   Вчитель: Тема нашого з вами сьогодні уроку звучить так: «Дієприслівниковий зворот. Не з дієприслівниками».

Вчитель: Яка ж мета  перед нами постає? Що маємо повторити? Чого маємо навчитися?


Учні розгортають зошити і записують число, вид роботи і тему уроку.


Дізнатися більше про дієслово та прислівник – про дієприслівник.





    ІІІ. Актуалізація знань


       1. Робота з текстом




        - читання тексту;





        - бесіда за прочитаним;












       2.   Слово вчителя















ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу


   1. Робота з підручником
 - метод тренувальних вправ
     










V. Формування умінь і навичок учнів









Вчитель: Давайте виконаємо вправу 176. Прочитаємо текст уголос.
Опрацюємо слова у рамці.




Вчитель:
Про що йдеться у тексті?

Які мислителі висловлювали своє ставлення, думки про «природу»?

Тож, яка головна думка цього тексту?



Вчитель: Що спільного між дієсловом та дієприслівником?
За допомогою яких форм образуються дієприслівники? Які закінчення мають?

На яке питання відповідає?

Яка ще частина мови відповідає на це питання?











Вчитель: До якої частини мови належать виділені слова?
На що вони вказують? Опрацюйте теоретичні відомості.
Прочитаємо правила.








Вчитель:  Тепер розглянемо таблицю на стор. 80.





Вчитель: Закріпим це правило. Прочитайте завдання  до    вправи 178.


Вчитель: Спишіть речення, замінюючи питання дієприслівниками із залежними словами.

Вчитель: Читаємо перше рачення.

Який дієприслівник знайшли?


Вчитель: Далі…


Вчитель: У третьому речені?



Вчитель: Далі читаємо.



Вчитель: Далі….


Вчитель: Шосте речення: «… бабуся змогла прочитати листа».


Вчитель: перевіряємо.


Вчитель: Прочитаємо нове для нас правило.


Вчитель: Виконаємо вправу 179. Прочитаємо завдання (ланцюжком).


Вчитель: Інший учень виходить і записує два речення біля дошки.

Вчитель: Та останні  речення допишемо. Хто хоче до дошки?

Добре, молодці.


Вчитель: Прочитаємо нижче правило та закріпимо матеріал.

Вчитель: Тепер на сторінці 81. Є правило, яке допоможе вам у дома.
Вчитель: Отже, ми навчилися визначати у мовлені дієприслівники.









Діти читають уголос



- читає учитель + переклад;

Учениця відповідає на запитання






- Учень відповідає.




Учениця читає:



Учні слухають і допомагають вчителеві пояснювати правило.
















Відповідає учень.













Учень читає, а інші уважно слідкують.






- відповідають (4 учневі).




Учень читає:
- Спишіть речення…

Один учень відповідає, потім – інший.







Діти письмово виконують вправу із вчителем (біля дошки один учень, інші пишуть у зошитах; потім після третього речення виходить інший учень до дошки).





Читають по черзі двоє учневі.

Читають та розбирають із вчителем.





Один учень відповідає, потім – інший.





Відповідають й пишуть.









Читає один учень уголос.

Слухають.
 
      V. Підведення підсумків  уроку


Вчитель: Ми попрацювали з вами над творенням дієприслівників у реченні. А зараз згадаємо, що пройшли сьогодні, які правила опрацювали.

Вчитель: Отже, згадаємо, на що вказують дієприслівники?

Які дієприслівники належать до доконаного виду, а якідо недоконаного?

На що вказують означальні займенники?

Які займенники належать до означальних?




Вчитель: Отже, ми з вами сьогодні встигли все зробити. Сподіваюсь, що із домашнім завданням ви впораєтесь.



Слухають вчителя.





- на належність предмета особі;

-  цей, той, такий, стільки;


-  на ознаки;


- сам (самий), весь (увесь), усякий, кожний (кожен), жоден, інший.



Слухають вчителя, роблять самостійно висновки уроку.



VII. Оголошення
домашнього завдання

             
               
Вчитель: Розгорніть ваші щоденники, запишіть домашнє завдання: с. 83, впр. 182.



Діти відкривають щоденники і записують домашнє завдання.



               

ДОДАТОК  А

Оформлення дошки (записи на дошці)







Чотирнадцяте листопада
Класна робота
Дієприслівниковий зворот. Не з дієприслівниками

Домашнє завдання:   Впр. 182.



















Комментариев нет:

Отправить комментарий