«Затверджено»
________________/___________
Бурдакова Дарина Ігорівна,
студентка групи УР 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету
Керівник від бази практики:
Заяц Н. І.
Керівник від кафедри:
Мельник Т. В.
28 листопада 2013 року
ЗАЛІКОВИЙ КОНСПЕКТ
УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Тема уроку: Михайло Стельмах. «Єдність світу природи і дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях)».
Урок проведено 28.11. 2013 року у 7-А класі, у гімназії 24.
Мета: через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції українського народу в повісті; продовжити знайомство школярів із змістом твору; розвивати словник учнів, збагачувати їх мовний запас; формувати кругозір, світогляд; виховувати шанобливе ставлення людини до природи, пошану до звичаїв і традицій народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми:
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
- Криголам
Методи формування мовних умінь і навичок
Бліц-опитування
- Рефлексія
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
- мікрофон
Підручник: Українська література 7 клас /
Обладнання:
ПЕРЕЛІК ДОДАТКІВ
ДОДАТОК А
|
Оформлення дошки (заплановані записи)
|
Дидактичний матеріал: роздавальний матеріал (картки).
Підручник: Українська мова 7 клас
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й прийоми навчання
|
Діяльність учня.
Форми організації
|
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (5 хвилин)
| ||
Привітання, настрій на роботу
Створення психологічного настрою
|
Слово
Вчителя
Вправа "Криголам"
|
Вітання із
Учителем
Прогнозування
|
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)
| ||
Прогнозування теми
|
Висловлювання
| |
Оголошення теми учнем
|
Оголошення
| |
Запис у зошит
|
Запис
|
Запис теми
|
III. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ (АКТУАЛІЗАЦІЯ) (6 хвилин)
- Бліц-опитування
Народознавчий конкурс Слово вчителя Відповіді учнів
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(23 хвилини)
| ||
Мотивація
|
Мотивування
|
Пояснення змісту епіграфа учнем
|
Усвідомлення нового навчального матеріалу.
Слово вчителя
|
Розповідь
|
Слухають вчителя
|
Звязок повісті з УНТ
|
Робота з текстом
|
Шукають приказки та прислівя в тексті
|
Опрацювання змісту V розділу твору
Обговорення змісту за питаннями
|
Визначення теми, ідеї, основної думки V розділу твору
Відповіді на питання
|
Відповідають на питання
|
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ (5 хвилин)
| ||
Рефлексія
Мікрофон
|
Рефлексія
Мікрофон
|
Рефлексія
Мікрофон
|
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (2 хвилин)
| ||
Запис домашнього завдання
|
Запис
|
Запис у щоденниках
|
VІ. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)
| ||
Оцінювання
|
Оцінювання
|
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (5 хвилин)
Привітання (Слово вчителя)
Створення психологічного
Настрою
Вправа «Криголам»
(Слово вчителя)
|
Підводьтеся, будь ласка, давайте налаштуємося на роботу! Будь ласка, перевірте. Чи всі підготувалися до уроку?
Я дуже рада вас привітати! Сідайте, будь ласка.
|
Так. (всі разом)
|
Зараз я пропоную Вам представитись, тобто кожен з Вас по черзі говорить, як його звати і висловлює свої очікування від сьогоднішнього уроку. Я почну, а Ви продовжите: мене звати Катерина Анатоліївна, сподіваюся, що сьогоднішній урок, справді, буде цікавим для кожного з Вас і ми з Вами продуктивно попрацюємо. Продовжуйте, будь ласка.
|
Модливі відповіді учнів (мене звати Олена і від сьогоднішнього уроку я очікую позитивних емоцій; мене звати Юля, я очікую дізнатись багато цікавого на уроці; мене звати Ігор, я очікую, що сьогодні на уроці ми дізнаємось щось нове; мене звати Іра, я очікую, що урок швидко мине і ми підемо на фізкультуру; мене звати Юра і від сьогоднішнього уроку я очікую нової інформації; мене звати Вова і від уроку я очікую його скорішого завершення, тому що не встиг на цій перерві у їдальню; мене звати Аня і сподіваюся, що урок буде продуктивним і ми встигнемо зробити багато цікавих завдань).
| |
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)
Прогнозування теми
|
На минулому уроці про якого автора ми з вами говорили?
Молодці, правильно.
З яким твором ми знайомилися, хто скаже?
Будь ласка, Ваню.
Молодец.
А сьогодні ми продовжуємо працювати з цим твором. Ну, хто вже здогадався, якою буде тема нашого уроку, судячи з домашнього завдання, яким було повторити традиції українського народу.
|
Про М. Стельмаха.
Гуси-лебеді летять
|
Оголошення теми учнем
Слово вчителя
Запис у зошит
|
Хто стане вчителем і оголосить тему нашого уроку? Прошу, Микито.
Правильно, молодець, але я дещо уточню, отже, темою уроку буде: Звичаї, традиції українців. Символ образу гусей-лебедів.
Будь ласка, розгорніть свої зошити і запишіть сьогоднішнє число, класна робота і тему уроку.
–
|
Можлива відповідь учня (Традиції українського народу у творі М. Стельмаха.).
Запис теми
|
III. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ (АКТУАЛІЗАЦІЯ) (6 хвилин)
Народознавчий конкурс
|
Сьогодні ми з вами попрацюємо таким чином: проведемо народознавчий конкурс. Отже, приступаємо. Я ставлю питання, і той, хто готовий відповідати – підносить руку і відповідає. Якщо ви починаєте відповідати хором, я цю відповідь не зараховую. Всім зрозуміло?
1. З якою свійською твариною ходять хлопчики-колядники на різдвяні свята?
Молодець.
2. Який колір символізує радість життя і любов?
Молодець.
Чому дарують яйце-писанку з трикутниками?
Абсолютно праівильно.
З уведенням християнства риба символізувала...
Правильно.
На яке народне свято трави і квіти набирають найбільшої сили?
Молодець.
Якої пори року розпочинався рік у давніх слов’ян?
Правильно.
Для того, щоб швидше прийшла весна, люди випікали з тіста пташок-...
Який місяць багатий на весілля за народним календарем?
Молодець.
Як у різних місцевостях України називалась гілочка свяченої верби?
Правильно.
Рослина, що є символом отчого краю, нашої рідної України?
Молодець.
Для чого в часи козаччини перед походом кожна дівчина дарувала нареченому вишиту хустку?
Правильно.
|
Всім (всі разом)
Відповідає той учень, що підняв руку.
З козою
(Червоний)
(На знак побажання достатку в оселі)
(Ісуса Христа)
(Івана Купала)
(Навесні)
(жайворонків)
(Жовтень)
(Верба, лоза, шутка)
(калина)
(Як символ вірності)
|
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(23 хвилини)
Мотивація
Усвідомлення нового навчального матеріалу.
Слова вчителя
Зв’язок повісті з УНТ
Опрацювання змісту V розділу твору
Обговорення змісту за питаннями
|
С Подивіться уважно на проектор і зверніть увагу на епіграфи до нашого уроку. Аню, прочитай нам будь ласка, перший епіграф.
Дякую, скажіть, будь ласка, як ви розумієте ці слова?
Молодець, правильно, треба дбати про рідний край, рідну мову і берегти те, чим володіємо.
Убога хатина Михайлових батьків, прикрашена вишитими рушниками й кетягами калини, три хлібини й грудка солі на столі, свячені страви у мальованих полумисках.
Є щось язичницьке і в тому, як селяни з книг М. Стельмаха ставляться до землі, оранки, сівби, до насіння й дерев, з якими вони розмовляють, як із живими. Письменник не промине нагоди, щоб показати, як жінки тіпають коноплі, прядуть, тчуть, вибілюють полотна; як урочисто проводжають плугатарів у поле на оранку; як майстровито роблять свою справу гончар чи стельмах. Призабута тепер естетика праці селянина завжди відтворюється М. Стельмахом з великою любов’ю і поезією. Він — пристрасний оборонець ладу сільського життя, всього доброго і красивого, що відтворено досвідом українського селянина протягом віків.
У творі багато прислів’їв і приказок. Давайте, підтвердемо це цитатами з тексту. Будь ласка, Сашко.
Молодці. А тепер знайдіть влучні народно-розмовні вислови. Будь ласка, Аню.
Молодець. І так ми можемо зробити висновок, що М. Стельмах – знавець традицій українського народу, прекрасно володівфольклором.
А зараз ми з вами визначимо тему, ідею твору. Всі читали. Тож, будь ласка, подумайте, яка тема твору і ідея. Хто хоче висловитись піднімає руку. Будь ласка, Сашко.
Молодець.
А А хто скаже, яка основна думка твору?
Будь ласка, Аню.
Давайте зясуємо, яка експозиція твору.
Будь ласка.
Правилно, а зав’язка? Прошу.
Добре.
А що буде кульмінацією?
Правильно.
А розв’язка?
Молодці.
А тепер попрацюємо зі змістом. Я ставитиму питання, а Ви відповідатимете на них. Тільки відповідаєте цитатами.
Чим була багата родина Стельмахів на думку матері Михайлика?
Що полюбляв їсти Михайлик?
Якої вдачі була коняка Михайлика?
Через що Михайлик не вважав опеньки за гриби?
Яким чином хлопчик полюбляв збирати гриби?
Яким чином книга «Тарас Бульба» захопила юного читача?
Які книги ви полюбляєте читати? Чи були у вас такі книги, від яких ви при читанні отримали таку насолоду, як Михайлик від «Тараса Бульби»? Якщо так, то які?
Яку винагороду отримав Михайлик від дядька Себастіяна за гриби? Як до нього поставився хлопчик?
|
Учень читає
Все, що рідне, хай нам буде
Найдорожче і святе, Рідна віра, рідна мова, Рідний край наш над усе! Ю. Шкрумеляк
Відповідь учня:
(Для людини рідна мова, Батьківщина мають бути понад усе, тому що це наші святині і треба їх берегти)
Слухають вчителя
(«Сто друзів — це мало, один ворог — це багато», «Над шкурою дрижати — людиною не жити», «Де не посій, то вродиться», «Справді, добре сміється той, хто сміється останнім», «Зверху сміється, а всередині сичить»)
(«Птиця також боса ходить і не журиться», «В книжці злеліяне слово має бути справжнім святом душі й мислі», «Мужицька музика — ціп і коса», «Чи знайдеться чоловік, якому не треба було б більше, ніж він має»)
(Тема твору – це зображення поваги, любові, щирості Михайлика до дядька Себастіяна, а ідея це
уславлення чуйності, доброти; віра у щасливе майбутнє).
(Основна думка: наполеглива праця, прагнення і велике бажання пі-знати оточуючий світ роблять людину духовно багатою, розумною, грамотною).
(випасаючи в лісі коняку, Михайлик назбирав багато грибів).
(отримання Михайликом у попа іншої книги — «Тарас Бульба»).
(Кульмінацією буде подяка дядька Себастіяна Михайлику за гриби, його розповідь хлопцю про майбутнє щасливе життя).
(Розв’язка: шаноба і вдячність Михайлика дядьку Себастіяну за його сердечність і доброту до простого люду).
(«Хоч ми й бідні, та маємо квіти і в городі і на комині, і на полотні, яке зодягає нас»)
(«Дідусь знає, що я люблю гарячий підпалок, він бере його прямо з гарячої пательні, ломить на чотири шматки і одну четвертину, що аж димить, подає мені...»)
(«...Коли голодна — покірна, а напасеться — не підступись, тоді навіть на свої оксамитні губи назбирує злість.
Сива, шкірячи зеленкуваті зуби, підходить до порога і починає шиєю тертися об моє плече. Іч, як піддобрюється зранку. Я вичитую, яка вона паршива, неслухняна й підступна. А їй хоча б що: знову зачіпає моє плече і квапить на ту нашу, в якій заплутались роси і клапті туману»)
(«...Це не гриби, їх, коли вони є, і п’ятилітній малюк назбирає. Інша справа знайти боровика! Він так уміє притаїтися, що не кожний, навіть сіроокий, побачить його»)
(«...Я не можу, як інші, одразу хапати гриба; мені треба придивитися, присісти, погомоніти з ним, а потім уже орудувати кіскою»)
(«...Допавшись до книги, забувся і про гриби, і про коняку, і про ліс. Я нестямився, коли роса, а далі й вечір упали на діброви. Душа моя сміялася і летіла на Запоріжжя до славного козацтва»)
Відповідають учні.
(«...Виймає з кишені довгий в обгортці з пацьорками цукерок, на якого я тільки міг дивитися в ярмаркові дні»)
|
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ (5 хвилин)
Двадцять восьме листопада
Класна робота
Михайло Стельмах.
«Єдність світу природи і дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях)».
|
ДОДАТОК А
ОФОРМЛЕННЯ ДОШКИ
проведеного студенткою групи УР-5
Бурдаковою Дариною Ігорівною
у 7-А класі, 28.11.13
Тема уроку: Михайло Стельмах. «Єдність світу природи і дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях)».
Місце уроку в системі роботи з української мови. Це один із уроків теми «Сучасна українська література».
Мета уроку.
через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції українського народу в повісті; продовжити знайомство школярів із змістом твору; розвивати словник учнів, збагачувати їх мовний запас; формувати кругозір, світогляд; виховувати шанобливе ставлення людини до природи, пошану до звичаїв і традицій народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Завдання певного етапу уроку, що проводив студент: забезпечити вироблення вмінь і навичок: правильного говоріння, читання та використання термінів у надібній ситуації, вміти правильно їх використовувати у спілкуванні.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь, навичок.
Загальна оцінка проведеного уроку, раціональність розподілу часу на окремі види роботи.
Урок проведений на низькому науковому і методичному рівні. При плануванні та проведенні уроку я дотримувалася загальнодидактичних вимог. Тип та структура уроку не відповідають його цілям та завданням.
Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли слабкій реалізації поставленої мети.
Планування та проведення уроку в цілому відповідає логіці навчального процесу. Структурні компоненти уроку визначені із врахуванням психологічних закономірностей засвоєння знань.
Розподіл часу на уроці не відповідав запланованому у конспекті, тому що на уроці актуалізація опрних знань учнів зайняла більше часу ніж я припускала. Завдяки цьому, я не встигла виконати всі заплановані вправи, але найголовніші етапи уроку були проведені у необхідному обсязі.
Темп уроку був занадто швидкий для деяких учнів, але це не віддзеркалилося на засвоєнні та закріпленні нової теми. Швидкий темп уроку сприяв підвищенню активності учнів у процесі уроку.
Урок розпочався з мотивування активної діяльності учнів на уроці. Я попередила та оголосила форму проведення уроку української літератури та правила поведінки на ньому.
Я приділила значну увагу відновленню попереднє вивченого матеріалу, забезпечивши теоретичне підґрунтя наступної роботи. Актуалізація знань дала можливість полегшити сприйняття нового матеріалу.
Далі я допомогла учням визначити тему та мету уроку.
Вивчення нового матеріалу розпочалося із сприйняття та первинного усвідомлення його учнями. Я пояснила новий матеріал за допомогою підручника. Але краще б було дати можливість учням самім розібратися з новим матеріалом та застосуванням його на практиці.
Наприкінці уроку учні підвели підсумки. Узагальнили та систематизували інформацію про те, що нового дізналися на уроці, що повторили. Також учні сказали, що найбільше сподобалося на уроці, які форми роботи та методи. Це були активні та інтерактивні методи навчання.
Раціональність, доцільність, ефективність методів, прийомів, дидактичного матеріалу та форми організації діяльності учнів.
Використані методи та прийоми були не ефективними, бо не сприяли сприйняттю та засвоєнню набутих знань протягом уроку. На початковому етапі уроку, на етапі мотивації учнівської діяльності, була створена певна емоційна атмосфера уроку та психологічний настрій учнів, за допомогою інструктажу вчителя, щодо форми проведення уроку.
Основні засоби навчання, їх доцільність та ефективність.
Основним засобом навчання на уроці був підручник, який полегшив роботу учнів. У підручнику були правила з поясненням нової теми та система вправ для закріплення вивченого матеріалу.
Розвиток комунікативної компетенції учнів.
Одним із основних принципів розвитку мовлення та навчання дітей рідної мови є принцип комунікативної спрямованості навчання.
Розвиток комунікативної компетенції учнів здійснювався протягом всього уроку.
Робота над оволодінням учнями способами дії з навчальним матеріалом.
Я розвивала в учнiв умiння правильно вживати дієприслівники, змінювати їх форми. Також я намагалася вдосконалити їх уміння знаходити у тексті та правильно використовувати у спілкуванні.
Результативність роботи на уроку.
Учні погано засвоїли новий матеріал та продемонстрували набуті знання у ході закріплення вивченого матеріалу. На етапі підведення підсумків, всі набуті знання були узагальнені та систематизовані.
Із якими труднощами зіткнулися під час підготовки та проведення уроку?
Я не врахувала час виконання завдання на етапі актуалізації опорних знань учнів, тому трохи не встигла виконати всі заплановані завдання. Темп уроку був занадто швидкий. Також я не дуже вдало обрала метод пояснення нового матеріалу.
Щоб змінили у своїй роботі, які висновки на майбутнє зробили
Щоб уникнути труднощів, які виникли на уроці, я б перш за все попробувала всі нові прийоми заздалегідь, щоб розуміти скільки часу потрібно на їх виконання. Також я б запропонувала учням самим попрацювати над правилом та привести власні приклади, а я лише б допомагала.
Заліковий урок пройшов добре. Всі завдання і мета були виконані. Вдалося організувати клас на активну співпрацю, але це важко було зробити. Не вистачало досвіду як у спілкуванні з учнями, так і у викладанні навчального матеріалу. Важко було зосередитись на всіх учнях, в основному увага приділялась на учнів перших двох рядів. Але потім учні третього ряду включилися у роботу. При закріпленні навчального матеріалу була помітна слабка активність учнів. Тобто зрозуміли навчальний матеріал 50% від присутніх. Можливо, хтось соромився або був невпевнений у своїй відповіді.
ОтветитьУдалитьУ цілому для починаючого вчителя це добре проведений урок, тем більш перший з української мови, але хотілось би кращого результату знань учнів після викладу навчального матеріалу.