суббота, 30 ноября 2013 г.

«Затверджено»

________________/___________
                                                                                 Бурдакова Дарина Ігорівна,
                                                                                 студентка групи УР 5
                                                                                 Севастопольського міського 
                                                                                 гуманітарного університету
                                                                                 Керівник від бази практики:    
                                                                                 Заяц Н. І.
Керівник від кафедри:
Мельник Т. В.

                                                                    14 листопада 2013 року
  
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Тема:   Андрій Чайковський. «За сестрою». Використання фольклорних мотивів, засобів
Урок проведено  14.11. 2013 року у 7-А класі, гімназія №24
Мета: охарактеризувати фольклорні мотиви твору, ознаки героїко-романтичної повісті; розкрити динамічність образів;
розвивати спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки;
виховувати почуття любові до рідної землі, своєї родини, поваги до історичного минулого. 
Теорія літератури:  романтичний герой.
Обладнання: підручник, дошка
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь, навичок.
Підручник: Міщенко О. І. Українська література 7 клас [підручник]. – К.: Освіта, 2007. – 288 с.
Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
Евристична бесіда;
-Пояснення вчителя;
Робота з підручником.
Методи формування мовних умінь і                                                                 навичок
Метод вправ: самостійні,усні, з коментуванням
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
Постановка проблемних питань;
складання речень;
Методи та прийоми контролю ЗУН
 словникова робота
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
-  проблемне питання;

Унаочнення та засоби навчання: 
 Роздавальний матеріал – таблиця на дошці.
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

Етап уроку, складові
Методи й прийоми навчання


Форми організації

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  (1 хвилини)
Привітання, настрій на роботу
          Слово вчителя
Вітання з учителем

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (3 хвилин)
Підготовка до сприйняття
Слово вчителя

Слухання вчителя
Оголошення теми
Слово вчителя
Запис у зошит
Запис
Запис теми
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ  НАВЧАЛЬНОГО  МАТЕРІАЛУ (15 хвилин)
Розповідь вчителя
Слово вчителя
Сприйняття
Формування навичок
Усне обговорення прочитаного
Усна робота
Перевірка знань
Переказ
Усний навчальний контроль знань
ІV. РЕФЛЕКСІЯ (14 хвилин)
1. Робота з текстом
Дотекстове завдання
 Слово вчителя
Фронтально
1.1. Текстові завдання
Читання тексту вчителем
Виразне читання
Фронтальна робота
Перевірка первинного сприйняття
Бесіда за замістом
Участь у бесіді
1.2.Післятекстові завдання
Робота з виділеними реченнями
Евристична бесіда
Робота з реченнями
2.Запам’ятовування матеріалу (3 хвилин)
Опрацювання теорії
Бесіда за замістом
Формулювання комунікативних вмінь та навичок
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ (10 хвилин)
Бесіда за прочитаним
     Пошукова робота
Вибіркова вправа
Виконання, з коментуванням
Читання
Перевірка
Виконання, письмово, самостійно, усно
Розповідь вчителя
Виконання роботи
Перевірка
Робота з книгою
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ( 2 хвилини)
Повідомлення домашнього завдання
Оцінювання
Запис
Слово вчителя
Вираження власних почуттів,вражень;
Запис
























СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організація класу на роботу (1хв.)
ІІ. Актуалізація  опорних знань (3 хв.)
o  Мотиваційне слово вчителя
o  Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу (15 хв.)
o  Опрацювання статті (запитання)
o  Вивчення нових теоретичних термінів
o  Мотивація для прочитання повісті
ІV. Рефлексія ( 14 хв.)
           1.Робота з текстом
             1.1. Текстові завдання
             1.2.Післятекстові завдання
           2.Запам’ятовування матеріалу
V. Формування умінь і навичок учнів (10 хв.)
o    Бесіда за прочитаним
VІ. Домашнє завдання (2 хв.)
o  Повідомлення домашнього завдання
o  Оцінювання










ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
                            (Графічне зображення настрою).
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
         Продовжіть речення: «Для мене історія – це …»
         Діти висловлюють свою думку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.     Бесіда.
Учитель. Шановні діти! Коли ви вперше бачите людину, з якою хотіли б познайомитися, на що звертаєте увагу насамперед? Про що ви в неї запитали б?
Учні відповідають.
2.     Розгляд портрета письменника.
Опишіть зовнішність А.Чайковського.
Учитель. Познайомимось тепер з Андрієм Чайковським.
3.     Заслуховування й аналіз учнівських повідомлень.
На попередньому уроці діти отримали домашнє завдання, об’єднавшись у групи, підготувати на основі підручника й додаткової літератури повідомлення:
І група – про родину, юність, роки навчання;
                   ІІ група – про громадську діяльність;
                   ІІІ група – огляд творчого шляху письменника.
4.     Бесіда за змістом твору.
-         Чи зацікавив вас твір? Чим саме?
-         Зміст яких слів ви не зрозуміли?
-         Які запитання виникли у вас під час читання?
Учні обговорюють запитання в парах, після озвучують результати за зразком:
                            «Мого товариша зацікавило …
а в мене виникло таке запитання …
                            Ми вирішили …»
-         Чому автор почав свій твір описом села Спасівки?
-         Виразно прочитайте опис. Які деталі в ньому свідчать про час дії? Що це за час?
-         Як позначився описаний автором історичний період на житті спасівчан?
-         Прочитайте епізод, у якому розповідається про напад татар на Спасівку.
-         Чому автор порівнює село з пеклом? У якому творі вже траплялось таке порівняння?
-         Чи можна, на вашу думку, назвати повість «За сестрою» історичною?
В історичному творі розповідається про вірогідні події, що відбулися в певний час, діяльність історичних осіб. У повісті А.Чайковського також згадуються історичні факти: татарські набіги, перебування в неволі, визволення з полону, але діють вигадані герої, з якими відбуваються надзвичайні події.
         - «За сестрою» - героїко-романтична повість. Як ви поясните таке жанрове означення твору і чи правильне воно?
         В основі героїко-романтичного твору лежить якась незвичайна подія, часто – небезпечна подорож. Для твору цього жанру характерний напружений, динамічний сюжет, насичений несподіваними поворотами подій.
         Головний персонаж такого твору зазвичай справжній герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна людина, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна.
5.     Рефлексія.
-         Що зацікавило вас в особі Андрія Чайковського?
-         Ознайомившись з історією, викладеною у формі художнього твору, чи не маєте ви бажання доповнити своє визначення: «Історія для мене – це …»
ІV. Оцінювання знань учнів.
V. Домашнє завдання:
         Обов’язкове:
1.     Опрацювати статтю підручника про героїко-романтичну повість; дібрати цитати для характеристики членів родини судаків; намалювати портрет одного з персонажів.
2.     За бажанням.
Придумати власні варіанти походження слова спасівка.






















ХІД УРОКУ


Етап, метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
І. Організація класу на роботу
Доброго дня, мене звуть Дарина Ігорівна, дуже рада з вами познайомитися. З сьогоднішнього дня і на деякий час я буду вашою вчителькою. Сподіваюся, що ми знайдемо з вами спільну мову і будемо подом агати один одному.
Вітаються з вчителем
ІІ. Актуалізація  опорних знань (3 хв.)
1.)    Мотиваційне слово вчителя



(ДОДАТОК А)
     Сьогодні ми з вами перевіримо, як ви прочитали перші 4 частини твору Андрія Чайковського «За сестрою». Чи цікава  ця повість ви дізнаєтеся трошки  пізніше.
     Відкривайте зошити записуйте число, класна робота та тему уроку, епіграф
     Давайте познайомимося з самим автором.




Слухають вчителя


Учні переказують зміст (2 л.)


Записують число, класна робота, тему уроку, епіграф

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу (15 хв.)
1.)    Опрацювання статті (запитання)
















2.)    Вивчення нових теоретичних термінів












3.)    Мотивація для прочитання повісті
Прочитати повільно біографію


-Де і коли народився Андрій Чайковський? У якій сімї?

-Хто був першим наставником письменника?
-Де навчався письменник?

-Коли Андрія Чайковського зацікавило історичне минуле України?
А чому саме ця тема зацікавила письменника ми можемо дізнатися зі слів самого письменника. Давайте прочитаємо епіграф.
-Чому письменник вирішив писати твори на тему козаччини?

-Хто увів письменника у літературу?
-Згадайте будь ласка, визначення повісті?







-Повість «За сестрою» героїко-романтична, героїчна – за змістом, а романтична – за подіями та героями.
-Відкриємо підручник на стор. 100 і прочитаємо визначення героїко-романтичної повісті.

Для цієї повісті характерна легка манера оповіді, незвичайна простота і душевність. Автор писав цю повість для юного читача, бо головний герой майже вашого віку, 15-річний хлопчик Павлусь. В продовж всього твору він рятую свою сестру, 13-річну Ганнусю, яка потрапила у полон, пройшовши багато випробувань, навіть на хитрощі пішов. Які саме він пройшов випробування ви дізнаєтеся прочитавши твір, дізнаємося про його відважність.
Уважно слухають біографію письменника

15 травня 1857 року в м. Самборі на Львівщині в родині дрібного урядовця.
Бабуся, з нею опанував польський буквар.
До початкової школи не ходив, з 1869 р. у гімназії.
Ще коли навчався у гімназії.





Бо у той час мало було в літературі творів на тему козаччини.
Іван Франко

Епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.







Слухають













      ІV. Рефлексія (14 хв.)
   1.Робота з текстом
     1.1. Текстові завдання
     1.2.Післятекстові завдання              

2.Запам’ятовування матеріалу


Давайте прочитаємо повість. Та відповімо на питання.

Починають читати на уроці твір уголос ланцюжком.
       V. Формування умінь і навичок учнів (10 хв.)

1.)    Оцінювання
Напишемо у зошитах головні теми твору.

Починають читати на уроці твір уголос ланцюжком.
  VІ. Домашнє завдання (2 хв.)
Дочитати до кінця.
Записують д/з













ДОДАТОК  А

Оформлення дошки (записи на дошці)







Чотирнадцяте листопада
Класна робота
Андрій Чайковський. «За сестрою». Використання фольклорних мотивів, засобів

Домашнє завдання:  
Дочитати до кінця.








Комментариев нет:

Отправить комментарий